اخبار > دانشگاه مازندران در میان هزار دانشگاه برتر جهان  چاپ        ارسال به دوست

بر اساس نظام رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۰ اعلام شد؛

دانشگاه مازندران در میان هزار دانشگاه برتر جهانبر اساس نظام رتبه‌بندی لایدن ۲۰۲۰ اعلام شد؛

دانشگاه مازندران در میان هزار دانشگاه برتر جهان

      به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ میلادی که از سوی نظام رتبه‌بندی لایدن اعلام شد، تعداد ۳۶ دانشگاه از ایران در جمع یک هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند که نام دانشگاه مازندران نیز در این میان دیده می‌شود.

       بر اساس این گزارش، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc) گفت: نظام رتبه‌بندی لایدن، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ میلادی خود را منتشر کرد که در رتبه‌بندی سال جاری این نظام، تعداد ۳۶ دانشگاه از ایران در جمع ۱۱۷۶ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند، این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ این تعداد برابر با ۲۶ دانشگاه بوده است.

        دکتر دهقانی با اشاره به این‌که لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس شاخص‌های معتبر علم‌سنجی مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد، گفت: در سال ۲۰۲۰، دانشگاه‌های دنیا در ۲۰ شاخص در قالب چهار معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در لایدن مورد رتبه بندی قرار گرفتند. این ارزیابی‌ها از تولیدات علمی دانشگاه‌ها در سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ از پایگاه اطلاعاتی Web of Science استفاده کرده است.

       وی با بیان این‌که معیار مرجعیت علمی(تاثیر علمی) از شاخص‌هایی چون مقالات ۱% برتر، مقالات ۵% برتر، مقالات ۱۰% برتر و مقالات ۵۰% برتر بهره گرفته است، افزود: در معیار دیپلماسی علمی از شاخص‌هایی چون همکاری علمی، همکاری بین‌المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر استفاده کرده است.

        سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: معیار دسترسی آزاد به انتشارات نیز از شاخص‌های انتشارات دسترسی آزاد، تعداد انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارت دسترسی آزاد سبز تشکیل می‌شود. هم‌چنین معیار تنوع جنسیتی نیز شامل شاخص‌های همکاری با نویسندگانی که جنسیت آنها مشخص نیست، نویسندگان مرد(به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن(به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد(به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) و نویسندگان زن(به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) می‌باشد.

 

شاخص های نظام رتبه بندی لایدن

تنوع جنسیتی

دسترسی آزاد به انتشارات

دیپلماسی علمی

مرجعیت علمی (تاثیر علمی)

همکاری با نویسندگانی که جنسیت آنها مشخص نیست

انتشارات دسترسی آزاد

همکاری علمی

مقالات یک درصد برتر

نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)

تعداد انتشارات دسترسی آزاد طلایی

همکاری بین‌المللی

مقالات ۵ درصد برتر

نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)

انتشارات دسترسی آزاد هیبرید

همکاری صنعتی

مقالات ۱۰ درصد برتر

نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)

انتشارات دسترسی آزاد برنز

همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر

مقالات ۵۰ درصد برتر

نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)

انتشارت دسترسی آزاد سبز

همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر

 

 

انتشارات دسترسی آزاد با وضعیت دسترسی آزاد نامشخص

 

 

       سرپرست ISC گفت: نظام رتبه‌بندی لایدن بر خلاف سایر نظام‌های رتبه بندی موجود در سطح دنیا برای دانشگاه‌های حاضر در نظام خود رتبه‌ای واحد محاسبه نمی‌کند بلکه دانشگاه‌ها در کلیه معیارها و شاخص های موجود در نظام لایدن مورد رتبه‌بندی قرار می‌گیرند. از این رو، یکی از ویژگی‌های رتبه‌بندی لایدن این است که این رتبه‌بندی به دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تاثیر کلیه شاخص ها و وزن های مرتبط با آنها است، اختصاص نمی دهد بلکه، لایدن برای کلیه دانشگاه‌ها در این شاخص‌ها، نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.

       دکتر دهقانی تصریح کرد: تعداد دانشگاه های حاضر از ایران در رتبه بندی لایدن هر ساله افزایش پیدا کرده است، ایران با حضور ۳۶ دانشگاه در این نظام رتبه‌بندی، هم‌چون سال‌های گذشته در بین کشورهای اسلامی، رتبه نخست را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر را در اختیار خود دارد. پس از ایران ترکیه، و مصر به ترتیب با ۳۰ و ۷ دانشگاه رتبه های دوم و سوم را دارند.

       وی ادامه داد: در سال ۲۰۲۰، دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، علوم پزشکی شهید بهشتی، شهید بهشتی، آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، علوم پزشکی تبریز، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پزشکی مشهد، اصفهان، گیلان، علوم پزشکی شیراز، کاشان، علوم پزشکی اصفهان، سمنان، علوم پزشکی ایران، شهید باهنر کرمان، رازی، بوعلی سینا، پیام نور، ارومیه، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی مالک اشتر، مازندران، شاهرود، صنعتی سهند، زنجان، شهید چمران اهواز و یزد در رتبه‌بندی لایدن حضور دارند.

         سرپرست ISC در ادامه گفت: در معیار مرجعیت علمی تقریبا تمام دانشگاه‌های کشور(به جز ۵ دانشگاه) به لحاظ رتبه‌ای نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری داشته‌اند و دانشگاه تهران که دانشگاه رتبه اول کشور است، از رتبه ۱۵۶ در سال ۲۰۱۹ به رتبه ۱۴۰ در سال ۲۰۲۰ رسیده است. در معیار دیپلماسی علمی نیز به صورت کلی در رتبه دانشگاه‌های کشور ارتقای چشمگیری دیده نمی‌شود، با این حال بهترین رتبه کشور در این معیار از ۲۱۲ به ۲۰۱ رسیده است. هم‌چنین در معیار دسترسی آزاد، رتبه دانشگاه‌های کشور تغییر چندانی نداشته است، بهترین رتبه کشور توسط دانشگاه تهران کسب شده که از ۲۱۲ در سال ۲۰۱۹ به ۲۰۱ در سال ۲۰۲۰ ارتقا پیدا کرده است.

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


١١:٥٢ - يکشنبه ٢٩ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٢٦١٢٤    /    تعداد نمایش : ١٥٥٥